środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało biegłym okiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce oraz stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi bądź wstępnie ociosuje, rozmieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy plot z Winylu na plot i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na ploty plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak dużych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też siekać na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z plastyku wykorzystuje się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastikowe z Bochnia na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki i ogrodzenie z plastiku na plot i bramę ze sztachet tworzy się z głazów różnorakiego układu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród kawałków o niesymetrycznych układach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, tak aby kształt każdego następnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenie z PCV należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, aby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz